با تکنولوژی، آینده حسابداری چه خواهد شد؟

تکنولوژی پیشرفته تغییرات چشمگیری را در بیشتر مشاغل ایجاد کرده است و آینده حسابداری نیز از این قاعده مستثنی نیست. اکنون بسیاری از کارهای حسابداری دستی و روتین گذشته توسط پشتیبانی غیر انسانی انجام می شود. تغییر فناوری بدان معناست که حسابداران به طور فزاینده ای خود را درگیر کار در سطح بالاتر می کنند و مسئولیت های مهم تصمیم گیری و مدیریت را در سازمان ها به عهده می گیرند. تغییرات دهه های اخیر قرار است در آینده حسابداری نیز ادامه یابد. معرفی هوش مصنوعی باعث تغییر بیشتر در آینده حسابداری خواهد شد. در واقع، به جای اینکه انسان معاملات را بررسی کند، ماشین آلات این کار را انجام خواهند داد.

بر اساس دفتر آمار کار ایالات متحده (BLSآینده حسابداری با افزایش 10 درصدی اشتغال حسابدار و حسابرس بین 2016 و 2026 آینده­­ای درخشان است. آینده حسابداری نه تنها امیدوار کننده به نظر می رسد، بلکه صنعت نیز با پیشرفت تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است.

 به عنوان مثال، در اتومبیل سازی، مینی بوت ها، یادگیری ماشین و هوش تطبیقی ​​با سرعت برق بخشی از تیم مالی می شوند.

ممکن است فناوری هوشمند، جدید به نظر برسد، اما بسیاری از شرکت ها در حال حاضر از فرآیندهای اساسی حسابداری خودکار استفاده می کنند. تعدادی از وظایف و فرایندهای حسابداری است که ماشین آلات می توانند انجام دهند یا ساده سازی کنند، عبارتند از : انجام حساب های قابل پرداخت، حسابرسی، خرید، مدیریت هزینه، پردازش نزدیک و سوالات مشتری. فناوری هوشمند با تأثیر بر انواع مشاغل موجود، آینده حسابداری را شکل می دهد.

 همانطور که سیستم های پیشرفته بسیاری از کارهای تکراری را کنترل می کنند، انسان با تجزیه و تحلیل بیشتر سر و کار دارد و به حلقه مهم بین داده ها و مشتری تبدیل می شود.

فناوری، سطح جدیدی از ارتباط را برای ما به ارمغان می آورد، به روزرسانی های بی درنگ از اخبار به شبکه های اجتماعی گرفته تا ورزش. توانایی جمع آوری یکپارچه اطلاعات نیز تأثیر بسزایی در آینده حسابداری خواهد داشت؛ به ویژه سه فناوری نوظهور – بلاکچین، اتوماسیون و نرم افزار ابری – برخی شیوه های حسابداری سنتی را متزلزل کرده و برخی دیگر را ساده می کند. این فرآیندهای جدید این امکان را دارند که به سختی برخی از بخشهای پر کار در حسابداری و مالیات را ساده کرده و به شرکتها و حسابداران اجازه می دهد تا پهنای باند بیشتری را روی برنامه ریزی استراتژیک متمرکز کنند.

سپید سیستم تهران نمایندگی  سپیدار و دشت فروشگاهی

کار در فضای ابری

فناوری Cloud به سرعت جایگزین نیاز ذخیره فیزیکی اطلاعات کلیدی می شود. به مشتری و حسابدار اجازه می دهد تا یک بستر امن برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات از مکان مربوطه خود، زمان و هزینه سفر را به اشتراک بگذارند. ذخیره اطلاعات روی ابر همچنین می تواند ایمن تر از روش های سنتی باشد، زیرا اگر اتفاقی مانند از دست دادن تجهیزات، قطع شدن غیر منتظره برق یا تخریب اموال برای یک کاربر بیفتد، اطلاعات مالی هنوز امن بوده و برای بررسی در دسترس هستند. اما هم اکنون فناوری ابری کاملا پیشرفته نیست تا بتواند کاملا در نرم افزار حسابداری موجود ادغام شود. بسیاری از سیستم عامل های مبتنی بر ابر نیز در عملکرد خود از همان پیچیدگی برنامه هایی که مبتنی بر مکان هستند برخوردار نیستند. این در حالی است که ابر به عنوان یک فناوری نسبتا جدید، توانایی بهبود آینده حسابداری را دارد. شکاف بین نرم افزار حسابداری قدیمی و سیستم عامل های مبتنی بر ابر احتمالا در آینده حسابداری برطرف خواهد شد این امر که ممکن است شکل جلسات و ارتباطات مشتری-حسابدار را تغییر دهد. با این وجود، امکان پاسخگویی بیشتر و برقراری ارتباط در زمان واقعی، باید هم برای مشتری و هم برای حسابدار سودمند باشد.

مطالب این نوشته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *