کدگذاری اتوماتیک کالا و خدمت خودرا به سپیدار بسپارید

کدگذاری اتوماتیک کالا و خدمت (کدینگ کالاها)، از مهم ترین بخش­های عملیات انبار در شرکت­ها محسوب می­شود. در واقع کدینگ کالاها حاوی اطلاعاتی در مورد آن کالا خواهد بود که به­صورت قراردادی در هر شرکت تعریف می‌شود. بطور مثال ممکن است دو رقم اول کد کالا نشانگر ماهیت آن کالا (مواد اولیه، محصول و…) باشد.

با توجه به اهمیت بالای کد گذاری کالاها، امکان تعریف کدینگ کالا، هم به صورت دستی و هم به­ صورت اتوماتیک در نرم افزار سپیدار وجود دارد که در ادامه با نحوه تعریف آن آشنا می شویم.

نحوه ایجاد کدگذاری اتوماتیک کالا وخدمت

برای  تعریف کدگذاری خودکار برای کالاها ابتدا باید از قسمت تنظیمات، تنظیمات  و تب تامین­ کنندگان و انبار، تیک کدگذاری اتوماتیک فعال شود. با فعال کردن این تیک  می­توانید تنظیمات مربوط به آن را براساس گروه­بندی یا سریال کالا انجام دهید.

  1. سریال: زمانی که کدگذاری براساس سریال کالا انتخاب شود، باید طول جزء متغیر و شروع شمارنده را مشخص کنیم تا کد کالا براساس سریال ثبت شود.
  • نکته :سریال کالاها در هنگام ورود کالا به انبار (رسید انبار)مشخص می­شود.
  1. گروه بندی: زمانی که کدگذاری براساس گروه بندی باشد باید مشخص کنیم طول کد گروه باید چند رقم باشد و تعداد کد خوانده شده از گروه چند رقم باشد(نحوه ایجاد گروه­بندی در ادامه توضیح داده شده است) وهمچنین طول جزء متغیر و شروع شمارنده را نیز مشخص می­کنیم.

نکته: اگر نحوه کدگذاری بصورت کالاخدمت – کدگذاری باشد باید طول کد گروه براساس تنظیمات انجام شده در قسمت تنظیمات تب تامین­کنندگان و انبار نحوه کد­گذاری کالا باشد.

  • نکته: در صورتی که تنظیمات کدگذاری اتومات را انجام داده­اید، کد کالا به صورت خودکار از روی گروه کالا/خدمت کدگذاری یا سریال (بستگی به تنظیمات انجام شده ) ثبت می­شود.

چطور گروه کالا را تعریف کنیم؟

  • از منوی سمت راست وارد قسمت شرکت شوید.
  • سپس گزینه گروه جدید را انتخاب نمایید.

در فرمی که در اختیارتان قرار می­گیرد، در قسمت موجودیت نحوه کدگذاری را به­صورت گروه کالا خدمت –کدگذاری انتخاب نمایید.سپس کد و عنوان گروه مورد نظر خود را ثبت نمایید و فرم را ذخیره کنید.

نکته: از قسمت شرکت –فهرست –گروه ها نیز می­توانید گروه­های ایجاد شده را مشاهده کنید.

نحوه تعریف کالا

پس از تعریف واحد اندازه‌گیری و محل نگهداری کالا، حال می‌توانید با انجام مراحل زیر کالا را تعریف کنید.

1-  از منوی سمت راست وارد قسمت “تأمین کنندگان و انبار” شوید.       

2-  از قسمت عملیات، “کالا/خدمت جدید” را انتخاب نمائید.

با توجه به تنظیمات انجام شده، با انتخاب گروه کالا کد کالا به­صورت خودکار ثبت می­شود و بعد از ثبت عنوان کالا و مقادیر ستاره­دار، کالا را ذخیره می­کنیم.

مطالب این نوشته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *