✅ برگشت از فروش و تخفیفات

برگشت از فروش:

در روند فروش کالا ممکن است گاهی کالای فروخته شده دارای مشکل بوده یا معیوب و ناقص و شکسته باشد و دارای کیفیت پایینی باشد یا اینکه بر اساس درخواست مشتری نبوده و در نتیجه مشتری کالای فروخته شده را مرجوع نماید. در این صورت اگر فروش به صورت اعتباری انجام شده باشد، مشتری کالا را به صورت اعتباری پس خواهد داد و سند برگشت از فروش صادر خواهد شد.

بطور مثال اگر یک فروشگاه هشت بسته از کالای الف را به بهای هر بسته 136.250 ریال با احتساب مالیات بر ارزش افزوده فروخته باشد و مشتری بعلت معیوب بودن، یک بسته را مرجوع نماید، سند ذیل صادر خواهد شد:

حسابهای دریافتنی تجاری 953.750

برگشت از فروش 136.250

                فروش           1.000.000

                مالیات ارزش افزوده  90.000

تخفیفات:

گاهی از اوقات فروشنده بخاطر اینکه هرچه زودتر به مطالبات خود برسد، در صورت خرید نقدی توسط خریدار تخفیفاتی جهت فروش کالای خود قائل می‌شود. به عنوان مثال در همان نمونه قبلی فروشنده به خریدار اعلام می‌نماید، در صورتی که بهای کالا را به صورت نقد پرداخت نماید 10 درصد تخفیف اعمال خواهد نمود که ثبت سند آن به صورت زیر خواهد بود:

بانک 981.000

تخفیفات نقدی 109.000

              فروش           1.000.000

              مالیات ارزش افزوده  90.000 

*توضیح: حسابهای برگشت از فروش و تخفیفات حسابهایی از نوع موقت بوده و کاهنده حساب فروش در صورتحساب سود و زیان است و همیشه دارای ماهیت بدهکار می‌باشد.

انواع دیگری نیز از تخفیفات وجود دارد، همچون تخفیف توافقی که در اصل بر همان مبنای چانه زنی می‌باشد یا تخفیفات تجاری که فروشنده اعلام می‌کند در صورت خرید بیش از میزان تعیین شده از سوی خریدار مبلغی را بعنوان تخفیف قائل می‌شود که تخفیف اعمال شده در این دو مورد با توجه به اینکه قبل از تحقق درآمد و احراز مالکیت کالا ارائه می‌گردد در دفاتر ثبت نشده و قیمت فروش کالا پس از اعمال تخفیف در سر فصل فروش ثبت می‌شود.

یک نوع دیگر از تخفیف نیز وجود دارد. هنگامی که خریدار قصد دارد کالایی را بعلت معیوب بودن مرجوع نماید، فروشنده با اعلام اینکه بهای کالای معیوب را بعنوان تخفیف در نظر می‌گیرد از مرجوع شدن کالا جلوگیری می‌نماید که این نوع تخفیف نیز باید همانند تخفیفات نقدی در دفاتر ثبت شوند.

بنابراین در یک جمع‌بندی کوتاه جهت ترغیب خریدران به خرید کالا و اصولا تسهیل در امر فروش چهار نوع تخفیف ممکن است اعمال شود؛ تخفیف نقدی فروش و تخفیف نقص کالا که در دفاتر ثبت می‌شوند و تخفیف‌های تجاری و توافقی که در دفاتر ثبت نمی‌شوند.

مطالب این نوشته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *